Húsvéti tojásfestés természetesen, a konyhából
A hímes tojás a mai napig szerves része a húsvétnak. Húsvéti tojásaink elkészítésének ezernyiféle módja van, kezdve a legegyszerűbb festéstől egészen a legbonyolultabb díszítésekig. Egyre többen keresitek és szeretitek a természetes dolgokat.Ha egy kicsit körülnézünk a kertben, a kamrában vagy a konyhában, meglepően sok zöldséget, gyümölcsöt és fűszert találunk, amelyek nem csak az ételeket, de a húsvéti tojásokat is kiválóan megszínezik. Piros, sárga, lila, narancs és zöld tojásokat könnyen festhetünk csak természetes és filléres színezőkkel. Összegyűjtöttünk néhány hatékony módszert, melyet nagyanyáink is használtak.
Hogyan bánjunk hímes tojásainkkal?
Fontos, hogy a tojás, mellyel dolgozunk, friss legyen! Ezt a legegyszerűbben a következőképpen ellenőrizhetjük:
Ha megrázzuk a nyers tojást, és annak belseje csak alig mozog, akkor a tojás friss.
Van egy másik módszer is, mégpedig az úszópróba: a nyers tojásokat tegyük annyi sós vízbe, hogy bőven ellepje. A friss tojások lesüllyednek az edény aljára, a régebbi tojások felemelkednek a víz felszínére.
Festés előtt a megmosott tojásokat ecettel töröljük át. Ezzel zsírtalanítjuk a tojás felületét, így a festék egyenletesen tapad meg, ezen kívül eltávolítjuk a tojáshéjon esetlegesen előforduló baktériumokat. Fontos, hogy tiszta kézzel dolgozzunk!
A tojás főzése: Ne forró vízbe tegyük a hideg tojást. A főzővízbe tegyünk sót vagy ecetet, a megrepedt tojások nem futnak ki. Festeni és díszíteni ugyan nem lehet őket, de az ünnepi asztalra, azonnali fogyasztásra megfelelőek. Forrás után 10 percig főzzük a tojásokat. Akinek a festett tojással nincsenek étkezési tervei, akár 2-3 órán át is főzheti, így tartósabb lesz.
Festhetünk főtt és üres tojást is. Ha az üres mellett döntünk, akkor a következőt kell tennünk: A tojást (megtisztítását követően) a két végén kilyukaszthatjuk egy tűvel, és egyszerűen csak ki kell rajta fújnunk a belsejét. Érdemes picit nagyobb lyukat fúrni, mivel könnyebb átfújni, illetve érdemes a tűt mélyen benyomni a tojásba, hogy szétszúrjuk a sárgáját, ezzel is könnyítünk a kifújáson.
Az előkészületeket követően jöhet az ötletek végtelen tára.
Ha szeretnénk tojásunkat természetes alapanyagok felhasználásával színezni, akkor az alábbi lehetőségek közül választhatunk:
Vörös
Lila hagyma héja (kb. 3-5 fej hagyma héja kell egy 2 bögrés recepthez)
Chili por vagy Fűszerpaprika por (látni fogod a víz színén mennyire lesz mély a szín)
Reszelt cékla (elég erős, így körülbelül egy fej elég)
Meggy vagy cseresznye a levével (egy maroknyi bőven elég)
Gránátalmalé (1-2 bögre)
Málna (1 marok)
Barna
Kapor mag (arany barna lesz, kb. 2-3 evőkanál)
Erős feketekávé (ajánlott, 1 bögre)
Fekete dió héja (2-3 evőkanál)
Fekete tea (3-4 filternyi növény, de szintén tőled függ)
Narancs
Vöröshagyma héja (nevével ellentétben ugye narancsszínű, 3-4 fej hagyma héja)
Curry por (2-3 evőkanál)
Reszelt vagy vágott sárgarépa (2-3 darab)
Sárga
Kurkuma por (legjobb, 2-3 evőkanál)
Narancs/citromhéj (3-4 evőkanál)
Őrölt kömény (2-3 evőkanál)
Cickafark virága (3-4 evőkanál)
Zöld
Spenót (3-4 evőkanál vagy egy kisebb marék)
Friss bazsalikom (kis maréknyi)
Áfonya és kurkuma együtt főzve
Kék
Lila káposzta (3-4 levelet csíkokra vágva)
Áfonya (1 marék)
Kék szőlőlé (1-2 bögre)
Lila
Vörösbor (1-2 bögre)
Hibiszkusz tea (3-4 filter)
Szeder (1 kis marék)
Lila káposzta és cékla együtt főzve (ajánlott)
Rózsaszín
Ribizli vagy ribizlilé (1 kis marék vagy 1-2 bögre)
Málna (kisebb adaban)
Céklalé (1 bögre)
Általában elmondható mindegyik esetben, hogy minél tovább hagyjuk főni/ázni a tojást, annál sötétebb színárnyalatot kapunk. A tojások akár egész éjjel is állhatnak a festékben, de néhány óra elteltével is ellenőrizhetjük a színt. Ha megfelel, hagyjuk legalább 1 órát száradni, majd óvatosan töröljük át egy kis olajjal (sajnos előfordulhat, hogy lejön a festék – főleg a teával, kávéval festett tojásoknál).
+ 3 ötlet:
Bundás tojás
A tojást kenjük be vékonyan ragasztóval, majd forgassuk meg szárított
kókuszreszelékben. A minta variálható, akár lencsébe, búzába, mákba, szezámmagba, kölesbe, mustármagba, őrölt kávéba, kakóba, kristálycukorba, lenmagba, köménymagba, durva szemű sóba is forgathatjuk.
Többszínű tojás
A tojásnak csak az egyik oldalát mártsuk be 1/3-ad részig a festékbe. Egy másik oldalát egy másik színbe, alulról egy harmadikba, felülről egy negyedikbe. Így ovális alakú foltokban különböző színű tojásokat kapunk úgy, hogy az oválisok itt-ott fedik egymást.
Tojásfejek
Kedves ajándékot vagy asztaldíszt készíthetünk, ha füvet vagy búzát hajtatunk tojáshéjban.4-5 nap alatt nő meg, így hamar el kell kezdenünk az előkészületeket, hogy húsvétra szép legyen. Szükséges: fű- vagy búzamag, laza föld, temperafesték vagy alkoholos filc, ecset. A búzamagot egy napra vízben kell áztatni. Először is le kell fejezni a tojásokat – kifújjuk, majd pengével óvatosan leszedjük a tojáshéj felső részét. A száraz tojáscsészére fessünk arcot, vagy tetszőleges mintát, és állítsuk tojástartó dobozba. Érdemes alkoholos filcet használni, hogy a fű locsolásakor ne maszatolódjon el a rajzunk. Töltsük meg a héjat kevés földdel, és szórjuk bele a fűmagot, erre szórjunk egy kevés földet, és mindig tartsuk nedvesen. Amikor előbukkannak a fűszálak, tegyük napos helyre. Amikor a fű kellő hosszúságú, csináljunk belőle frizurát, és állítsuk a kívánt helyre.
Jó festegetést, vidám húsvétot!
Tojásfestés természetesen, virágmintával: