FŐSZEREPBEN A SZŐLŐ

Miért együk? Hogyan együk? Hol együk?

Nincs ősz szőlő nélkül és nincs szőlő ősz nélkül. Szeptember végével és a szüreti idő kezdetével itt az idő arra, hogy számba vegyük a gyümölcsök királyának tartott szőlő pozitív tulajdonságait, és egyúttal választ kapjunk azokra a kérdésekre is, hogy miért, hogyan és hol együk?

 

Miért együk?

A szőlő, mint egészségmegőrző és gyógyító energiabomba

A szőlő igazi kincs az egészségmegőrzésben és a gyógyításban. Fogyasztása csökkenti az érelmeszesedés kockázatát, erősíti az idegeket és ajánlható vérszegénységre, idegrendszeri problémára, fizikai gyengeségre, lábadozás idején, székrekedésre, aranyérre, mindenféle gyulladásos megbetegedésre, májpangásra, gyomorhurutra és női betegségekre egyaránt. Kedvezően hat a gyomor- és a bélrendszerre. Gyógyítja a belek betegségeit, fokozza az epeelválasztást, és nagyobb mennyiség a vizelet savasságát is jelentősen csökkenti. A szőlő vízhajtóként és izzasztóként is hat, ezáltal méregtelenít.

 

Csokoládé helyett inkább szőlő

A szőlő magas cukortartalma miatt igazi kalóriabomba, mely gyorsan energiával tudja ellátni a szervezetet, így hasznos lehet vizsgaidőszakban is, vagy amikor kicsit gyengébbnek érezzük magunkat, például egy borongósabb őszi napon.

Hogyan együk?

Elsősorban frissen, nyersen, mert így hasznosulnak maximálisan a benne lévő vitaminok és ásványi anyagok.

Készíthetünk belőle gyümölcssalátát is. Párosítsuk más gyümölcsökkel vagy sajtokkal, dióval.

Próbáljuk ki sütve és főzve is.

Íme, két ötlet az őszi napokra:

Kakukkfüves omlós sült csirke barackos szőlőraguval

Szőlővel töltött sült alma

 

A szőlőt többségében inkább feldolgozott állapotban fogyasztjuk. Mustot, bort készítünk belőle, vagy aszaljuk. A magjából kinyert szőlőmagolaj az egyik legértékesebb olajok közé tartozik. Gazdag E-vitaminban és magas antioxidáns tartalma miatt gátolja az öregedést és fiatalítja a bőrt, emiatt a kozmetikai iparban is fontos alapanyag.

Szőlőmagolajjal bátran meglocsolhatjuk a salátánkat is, de még finomabbá tehetjük vele ezt a mozzarellás melegszendvicset is.

Aszalt formáját, a mazsolát desszertjeinknél egész évben használhatjuk édesítésre is. Jó párost alkot a túróval, de főzhetjük más gyümölcsökkel (almával, körtével) együtt is. Egy vörösboros gyümölcsraguban méltó helye lesz a gyümölcsök királyának.

Nasi tipp

Készítsünk saját magunk diákcsemegét. Így nem csak olcsóbb lesz, hanem különlegesebb is. Ráadásul csak olyanokat tartalmaz, amiket szeretünk. Vegyünk nagyobb kiszerelésben mazsolát, mogyorót, mandulát és más olajos magvakat. Keverjük össze egy nagy tálban, és már indulhat is a csipegetés egy jó film mellett, vagy a barátokkal egy pohár bor társaságában.

Hol együk?

Például szüreti programokon. Itt még frissen hozzá tudunk jutni ehhez a mennyei csemegéhez. Számos balatoni szüreti program lesz az elkövetkező napokban. Csak, hogy néhányat említsek:

szeptember 24., Szüreti vigadalom Balatonkenesén

szeptember 24., Szüreti felvonulás Szigligeten

szeptember 25., Arácsi szüret

október 7-9., Szüreti Fesztivál Balatonfüreden

Ha már Balatonon járunk, akkor üljünk ki egy kicsit a víz mellé akár egy pokrócba burkolózva, piknik kosár társaságában. Gyönyörködjünk az őszi Balaton szépségében. Ilyenkor a víz és a fák levelének moraja más zenét játszik, mint nyáron. Hallgassuk meg ezt az őszi koncertet, melyet néhány fürt szőlő vagy egy pohár bor még hangulatosabbá tehet.

 

Szerző: Földi Rita
Rovata a Teletál Magazin oldalán: Földi Rita receptjei
Saját weboldala: http://www.lifeandtrend.hu